State Champions

​We are making every effort to get our State Champions data up to date. If you have any additional information about individuals champions or color photos of state championship teams, please contact our webmaster andrea.mccorquodale@asd20.org

 Content Editor

IndivdualState.png 
Year Champion Sport: Event
​2018​Ciera BabbGymnastics:  Vault
Uneven Bars
​2018
​Edenna Chen
Swim: 100 Breaststroke
​2018
​Catriona Clarke
Edenna Chen
Allana Clarke
Lindsey Immel
​Swim: 200 Medley Relay
​2017
​Xavier Bishop-Falu
​Track: 110 Hurdles
​2016
​Ciera BabbGymnastics: Balance Beam
​2015 ​Adrian Bruckner Track: Discus​
​2015 ​Ashlyn Hare
Track: High Jump
​2013 ​Tucker Hamilton ​Track: 3200 Meters 9:29
​2012 ​Ryan Cook ​Track: High Jump
​2011 ​Ryan Cook Track: High Jump
​2011 ​David Krumland Track: Pole Vault
​2009 ​Devin Mohn ​Track: 400 Meters
​2009 ​Jenna Gregoire ​Swim: 100 Freestyle
​2008 ​Kelli Ehardt Track: Pole Vault
​2007 ​Kelli Ehardt Track: Pole Vault
​2007 ​Kelly Coomes Track: 100 Hurdles
​2005 ​Chanell Nichols Track: 400 Meters
​2005 ​Renee Harris ​Track: Discus
​2005 ​Calyn Hull Wrestling: 189 lbs
​2004 ​Michael DiFelice ​Track: 300 Hurdles
​2002 ​Richard Allen ​Track: 400 Meters
​2001 ​Peter Jenson Wrestling: 145 lbs
​1999 ​KC Halik ​Track: Pole Vault
​1999 ​Jeff Newcomb ​Track: 100 Hurdles
​1998 ​KC Halik ​Track: Pole Vault
​1997 ​Jolee Gillespie ​Track: 1600 Meters
​1996 ​Jennifer Wonder ​Track: 300 Hurdles
​1996 ​Jolee Gillespie ​Track: 800 Meters
​1996
​Nichole Oates ​Track: 200 Meters
​1996
​Katherine Lueth
Nichole Oates
Kelly Turner
Jennifer Wonder
​Track: 4x200 Relay
​1996
​Becky George
Nichole Oates
Kelly Turner
Jennifer Wonder
Track: 800 Medley Relay
​1996
​Suzanne Dove
Jolee Gillespie
Katherine Lueth
Kelly Turner
​Track: 4x400 Relay
​1995 ​Patrice Davis
Track: 300 Hurdles
​1995
​Patrice Davis
Katherine Lueth
Nichole Oates
Jennifer Wonder
Track: 4x200 Relay
​1995
​Patrice Davis
Becky George
Molly Stanich
Jennifer Wonder
​Track: 800 Medley Relay
​1995
​Jolee Gillespie
Katherine Lueth
Nichole Oates
Jennifer Wonder
Track: 4x400 Relay
​1995 ​Jolee Gillespie Track: 800 Meters
​1995 ​Patrice Davis Track: 300 Hurdles
​1995 ​Patrice Davis ​Track: 100 Hurdles
​1995 ​Boys 4x800 Track: 3200 Relay
​1994 ​Patrice Davis Track: 300 Hurdles
​1994
​Patrice Davis
Nichole Oates
Kelly Turner
Jennifer Wonder
​Track: 4x200 Relay
​1992 ​Patrice Davis Track: 300 Hurdles
​1992 ​Robert Richardson Track: Long Jump
​1991
​Andrea Adam Track: 300 Hurdles
​1991
​Linne Amundson
Emily Hopkins
LaDawn Lee
Teresa Turner
Track: 4x400 Relay
​1991 ​Robert Richardson Track: Long Jump
​1991 ​Andrea Adam Track: Long Jump
​1991 ​Emily Hopkins Track: 800 Meters
​1990 ​Alison Garner Track: 300 Hurdles
​1989 ​Greg Gallegos Wrestling: 103 lbs
​1988 ​Andy Samuelson Track: 1600 Meters
​1988 Karl Dodge Track: Discus
​1986 ​Torre Jones Track: Triple Jump
​1985 ​Jackie Saunders Track: Triple Jump
​ ​ ​Congratulations!
  

TeamState.png 


2018 SWIM & DIVE

 2018 Girls State Swim.jpg

2009 HIP HOP 

 HipHop1.jpg

 
1998 FOOTBALL

FB1999.jpg
 

1996 GIRLS TRACK          

1996 State championship Team.jpg
 

1996 BOYS BASKETBALL

BB1996.jpg 

 

1996 BOYS CROSS COUNTRY

CC1996.jpg 


1995 GIRLS TRACK

 

 

1993 BOYS CROSS COUNTRY

 

 CC1994.jpg
 
1992 BOYS CROSS COUNTRY

 CC1993.jpg

1991 GIRLS TRACK            

1991 State Championship Team-2.jpg
  

1987 BOYS BASKETBALL

BB87StateChampions.jpg
 


 

​1987 Boys Basketball - Inducted in the Colorado Springs Sports Hall of Fame October 2013 
BB87HallofFame.jpg